Foto - PhotoMS
WRC

Neuville wciąż liderem Rajdu Chorwacji

Lider punktacji w Rajdowych Mistrzostwach Świata Thierry Neuville zwiększył swoją przewagę w Rajdzie Chorwacji podczas sobotniej porannej pętli nad Elfynem Evansem o 4,7 sekundy i Sebastien oger o 11,3 sekundy.

Na krótkim 12. etapie o długości 9,11 kilometrów Neuville był o 2,9 s szybszy od Ogeira, który doznał częściowego urazu ścięgna podkolanowego, wszystkie załogi Rally1 skorzystały z dwóch zapasowych mokrych deszczy, spodziewając się deszczu, który nie nastąpi.

Miałem inną oponę, która używała bieżnika jak zwykle, więc nie chciałem ryzykować przebicia tutaj. Na pewno kosztowało mnie to trochę występów tam, ale jesteśmy tutaj.

wyjaśnił Ogier
Foto – PhotoMS

Ott Tänak pozostaje czwarty w klasyfikacji generalnej i nadal oddala się od Adriena Fourmaux z M-Sport, pomimo uderzenia w krawężnik na SS10, które uszkodziło jego prawe tylne koło.

Było dużo bardziej miękkie, niż się spodziewałem. Myślałem, że koła już nie będzie, ale udało nam się je ująć po przekątnej, więc otrzymało trochę dodatkowego wsparcia. Miałem trudności z hamowaniem przed zakrętem, a teraz, gdy opona w końcu zaczęła robić się miękka, doszło do dużego rozmycia, więc pojechałem na wprost. To było trochę pobieżne

powiedział Tänak

Trzecia Toyota Takamoto Katsuty w dalszym ciągu traci do Fourmaux, który ma obecnie 50,1 s straty do prowadzącego Forda Pumy. Brak przewidywanego deszczu był rozczarowaniem dla ósmego w tabeli Grégoire’a Munstera. Kierowca M-Sport miał nadzieję, że mokre warunki zapewnią mu przewagę, biorąc pod uwagę, że był pierwszym samochodem na drodze.

Wolałbym, żeby trochę deszczu poprawiło nieco naszą pozycję na drodze w przypadku brudnych rowów. Jest też cienka warstwa kurzu, którą trochę usuwamy, przez co jest bardzo ślisko

powiedział Munster

Nikolaya Gryazina w WRC2 zwiększył swoją przewagę nad kolegą z zespołu po tym jak on przebił swoją oponę na kamieniu. Pomimo straty czasu Rossel utrzymał drugie miejsce, dokładnie taki sam los spotkał Gusa Greensmitha. Greensmith, podobnie jak kierowcy Rally1, wziął dwie opony mokre jako zapasowe na sobotnią pętlę. Stało się to problemem, gdy doznał dwóch powolnych przebić opon, więc przez ostatnie dwa etapy spektakularnie dryfował bokiem w zakrętach z powodu przegrzania opon na suchych drogach.

Foto – PhotoMS

Pełna lista znajduje się –>TUTAJ<–

Podobne tematy