Foto - PhotoMS
WRC

System punktacji wciąż niezrozumiały

Nowy system punktacji WRC wciąż wywołuje duże emocje i wile dyskusji na różnych szczeblach, David Richards szef grupy roboczej WRC wyraził swoją opinię o sposobie przyznawania punktów.

Nie rozumiem tego. To mi wystarczy. Wiesz, powodem, dla którego piłka nożna jest tak popularna, jest to, że kopiesz piłkę do tyłu i do przodu i zdobywasz punkty za każdym razem, gdy piłka trafia do bramki. A gdybyśmy wymyślili prosty system punktowania w Rajdowych Mistrzostwach Świata, byłoby to dla nas znacznie lepsze.

powiedział Richards

Duża fala krytyki pokazała się tuż po drugiej rundzie Mistrzostw Świata rozgrywanych podczas Rajdu Szwecji, gdzie to Esapekka Lappi wygrał rajd, aczkolwiek Elfyn Evans zdobył największą ilość punktów.

Foto – PhotoMS

Zgadzam się z Davidem. Zdecydowanie dodaje to kolejny element złożoności do ogólnej decyzji. Ale jest tylko jeden zwycięzca i uwierzcie mi, na stole leżały opcje, w których w trakcie rajdu mogło być więcej niż jednego zwycięzcy, co na pewno by się nie sprawdziło. Na koniec weekendu będzie tylko jeden zwycięzca i na koniec roku będzie tylko jeden mistrz.

powiedział Wheatley

Nowy system punktacji sprawił wielkie komplikacje już pod dwóch rundach, aczkolwiek FIA nie chce działać pochopnie, bo rezygnacja z obecnej metody punktowania lub wprowadzenie teraz zmian mogą wywołać lawinę nie potrzebnej dyskusji i negatywnego odbioru przez fanów.

W Monte Carlo nie było prawie żadnego efektu. W Szwecji efekt był ogromny. Myślę, że miały miejsce także dwa dramatycznie różne wydarzenia pod względem warunków i poziomu konkurencyjności kierowców na czele stawki. Myślę, że musimy dać temu trochę więcej czasu. Myślę, że musimy zrozumieć, gdzie jesteśmy. Z pewnością w Szwecji nie widziałem nikogo workującego z piaskiem w niedzielę. Widziałem, jak w niedzielny poranek ludzie wybijali klamki od drzwi, desperacko próbując odzyskać kilka punktów z mistrzostw. Ale myślę, że wyraziliśmy się bardzo jasno i myślę, że Światowa Rada Sportów Motorowych wyraziła się wyjątkowo jasno w Baku. Tak, są przygotowani na możliwość wypróbowania nowego systemu punktowania, ale należy go sprawdzić. Należy ją stale przeglądać, aby zrozumieć, czy istnieje lepsza opcja. Musimy zrozumieć, w jaki sposób znajdujemy ludzi, którzy korzystają z tego systemu, aby uzyskać jak najlepsze korzyści. W przyszłości może to zapoczątkować ciekawe dyskusje, ale musimy dać temu trochę więcej czasu

dodał Wheatley
Foto – PhotoMS

Zmiana punktacji z pewnością się pojawi, aczkolwiek na tak duży krok trzeba mieć trochę cierpliwości i wyrozumiałości, gdyż wszystko musi być dokładnie przemyślane i przeanalizowane aby ponownie nie popełnić błędu.

Podobne tematy